WILLA

Pensjonat Jodla ZIMA 1940Przedwojenna willa pachnąc drewnem, atmosfera schroniska górskiego i ogromny, zielony teren - a to wszystko w samym sercu Wisły. To właśnie Jodła.

Drewniana willa w centrum miasta to unikalne połączenie hotelowego komfortu
i atmosfery górskiego schroniska. Dzień możesz spędzić na szlaku, lub spacerując nad rzeką, a wieczorem posiedzieć w naszej klimatycznej wspólnej jadalni grając w planszówki lub relaksując się przy książce. Możesz też wybrać spędzenie czasu na świeżym powietrzu, piekąc kiełbaski przy ognisku lub po prostu patrząc w jego kojące płomienie.

Jodła to miejsce z długą historią i drewnianą duszą. Znajdziecie w niej spokój
i odpoczynek. Jednocześnie, w 12 minut dojdziecie do Parku Kopczyńskiego, a w 20 na rynek. To obszerny teren i otoczenie drzew dają zaciszną i kameralną atmosferę i swojski klimat.

Jodla 0055Budynek powstał w 1934 roku według projektu Franciszka Landeckiego i pierwotnie nazywał się „Zakopianka”. W czasie wojny obiekt nieprzerwaie działał - przyjmując wczasowiczów i rekonwalescentów oraz prowadząc sprzedaż piwa i tytoniu. W Polsce Ludowej upaństwowiona willa była używana przez Straż Pożarną oraz  Fundusz Wczasów Pracowniczych, a po 1989 dzierżawiona osobom prywatnym. W 2021 nabył ją właściciel prywatny.

Pomalowaliśmy pokoje i korytarze, zmieniliśmy dekoracje, wymieniliśmy meble, zadbaliśmy o otoczenie. Wszystko po to, by pobyt w naszym pensjonacie był dla Was wygodny i niezapomniany. Czeka nas jeszcze sporo pracy aby przywrócić przedwojenny wystrój i by Jodła całkowicie odzyskała swój dawny blask oraz stała się jeszcze bardziej komfortowa. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, pracy i finansów. Wkładamy w to całe nasze serce – bo to również nasz DOM.

Kroki na drewnianych podłogach bardziej się niosą, ściany pracują a dom ma czasami przysłowiowego focha, bo żyje 😊 to nas wyróżnia od okolicznych pensjonatów!

JADALNIA

To niezaprzeczalnie serce naszego domu.

Na końcu korytarza, na pierwszym piętrze mieści się przestronna, przeszklona, czterdziestometrowa weranda z widokiem na góry, las i wyciągi narciarskie – trzy strony świata 😊

Cała w drewnie, pamięta prawie 100-letnią historię domu i jego Gości.

Tutaj zjecie pożywne śniadanie (oraz inne posiłki we własnym zakresie), tutaj przez cały dzień (prosimy uszanować cisze nocną) napijecie się bezpłatnie dobrej kawy czy herbaty, rozsiądziecie się na dwóch 2-osobowych sofach, fotelu oraz licznych poduszkach na ziemi. Starodawny klimat tego miejsca oraz jego nasłonecznienie sprzyjają pracy umysłowej czy czytaniu książek.

Tutaj, z projektora, wspólnie będziecie oglądać mecze piłkarskie czy skoki narciarskie. Dla dzieci przygotowaliśmy wielki kosz klocków lego, gry adekwatne do wieku oraz książki. W deszczowe dni będziemy wyświetlać filmy familijne z popcornem – będzie jak w kinie.

W jadalni mamy 8 stołów – które jednorazowo pozwolą zaserwować posiłek 32 osobom, ale i przeprowadzić małe szkolenie czy uroczystość rodzinną.

KORYTARZE

Ściany naszego pensjonatu zdobią oryginalne wiślańskie pocztówki z początku XX wieku, stare zdjęcia Jodły i Wisły oraz duża szkolna mapa fizyczna Europy – zachęcająca do dalszych podróży.

Na schodach prowadzących na drugie piętro mamy ogólnodostępną łazienkę z toaletą i prysznicem (gdyby własny w pokoju był zbyt długo okupowany 😉 ).

Korytarzem drugiego piętra można przejść na wspólny taras, a dalej schodami na górę - na strych – nie jest to miejsce udostępniane naszym Gościom (ciekawskim wyjaśniamy iż są tam jeszcze 3 pokoje) i wyjście na dach dla kominiarza 😉.

OGRÓD I TEREN

„Jodła” ma duży (62 ary), w większości ogrodzony teren z bramą (zwykle nie jest zamykana na noc).
Przy budynku znajduje się bezpłatny parking dla około 10 samochodów (1 samochód na pokój), mały krąg ogniskowy ( w lato skutecznie ukryty przez brzozowy młodnik – gdzie możecie miło spędzić wieczór przy ognisku na wyłączność! ) a przy nim najecie się leśnych jagód. Zaraz za parkingiem mamy 20-arowy las (część większego kompleksu) gdzie możecie spotkać: sarny, dziki i innych mieszkańców fauny.

Poniżej budynku znajduje się 24-arowy ogrodzony teren z zadaszoną altanką grillową (5 stołów, ławki i palenisko na środku) gdzie co weekend rozpalamy dla Was ognisko – każdy we własnym zakresie może upiec sobie kiełbaski lub pomedytować ogień. Na dużym trawniku dookoła zagracie z dziećmi w piłkę, wyszalejecie się na 3,5metrowej trampolinie i małym placu zabaw dla dzieci (wierza ze ścianką wspinaczkową, 2 huśtawki, zjeżdzalnia).

Nad „Jodłą”, poza zabytkową kaplicą cmentarną, nie ma innych budynków – mamy więc „święty spokój” - dosłownie 😉 Pod nami stoi zaledwie kilka domów.

10 metrów od bramy płynie potok Kopydło (pierwszy lewobrzeżny dopływ rzeki Wisły – to się dzieje 150metrów od obiektu) . Można tu bez obaw moczyć nogi, czy pod małym wodospadem usiąść i poczuć jak na basenowych biczach szwedzkich. Do rzeki Wisły mamy 100 metrów – tam jest pełna swoboda kąpieli i pływania (tak, można pływać przy progach wodnych – najbliższy 120 metrów), zbudujecie tamy z kamieni czy ochłodzicie zgrzane słońcem ciało.